Miyom Nedir? Tedavi? UFE Nasıl Yarar Sağlar?  
Ana Sayfa Bize Ulaşın
 
Sağlıklı Uterus
Miyom Nedir?
Miyom Çeşitleri Nelerdir?
Miyom Semptomları
Risk Faktörleri ve Nedenleri Nelerdir?
Tanı Yöntemleri Nelerdir?
 
 

MİYOM / Miyom Nedir?

Miyomlar rahim ve rahim ağzında görülebilen, düz kas dokusundan gelişen selim (iyi huylu, kanser olmayan) tümöral yapılardır. Sıklıkla ur olarak tanımlanır. Literatürde değişik adlarla tanımlanırlar: Leiomiyoma, fibromiyoma, miyoma, leiomyofibroma, fibroleiomiyoma ve fibroid. En sık leiomiyoma olarak adlandırılır.

Büyüklükleri toplu iğne başından karpuz büyüklüğüne kadar değişkenlik gösterir. Genellikle çok yavaş büyürler.

Tek bir tane olabileceği gibi sayılamayacak kadar çok da olabilir. Her bir miyom kitlesine miyom çekirdeği (nüvesi) adı verilir. Genelde birden fazla sayıda olma eğilimindedir. Bazen tek bir miyom nüvesi belirgin derecede büyüyebilir ve çok büyük boyutlara ulaşabilir. Bu gibi hastalarda da büyük olasılıkla bir kaç milimetrelik bile olsa başka miyom nüveleri de mevcuttur.

Hemen her zaman iyi huylu olması ve kansere dönme olasılığının ihmal edilecek kadar düşük olması en önemli özelliğidir. Hastaların %75'i kendisinde miyom olduğundan dahi habersizdir. Görülme oranı %20-25’dir. Büyüklüklerinin çok değişken olması nedeni ile bu oranın aslında gerçeği yansıtmadığı, dikkatli bir inceleme yapılacak olursa miyom görülme sıklığının daha yüksek olduğu bilinmektedir.

Miyomlar sıklıkla 30-40 yaşları arasında ortaya çıkar ve hormon tedavisi almayanlarda menopoz sonrası küçülür. Ergenlik öncesi görülmesi son derece nadirdir.