Miyom Nedir? Tedavi? UFE Nasıl Yarar Sağlar?  
Ana Sayfa Bize Ulaşın
 
Sağlıklı Uterus
Miyom Nedir?
Miyom Çeşitleri Nelerdir?
Miyom Semptomları
Risk Faktörleri ve Nedenleri Nelerdir?
Tanı Yöntemleri Nelerdir?
 
 

Sağlıklı Uterus

Rahim, ucunda rahim ağzı bulunan, yanlarda da boynuz şeklinde Fallop tüpleri yer alan, kasılma yeteneği güçlü kaslardan oluşan armut şeklinde 7-10 cm genişliğinde ve 5-8 cm yüksekliğinde bir yapıdır.

Uterusun (rahimin) kalın duvarı üç tabakadan oluşur. Bunlardan en içte olanı "endometrium" adını alır, adet siklusu boyunca değişimler gösterir ve eğer gebelik olmaz ise dökülerek adet kanaması ile birlikte atılır. Gebelik oluşursa döllenmiş yumurtanın büyümesi için ona "yataklık" görevi yapar. Ortadaki kas tabakasına "miyometrium" denir. Uterusun en kalın tabakasıdır ve istemsiz çalışan düz kaslardan oluşur. Bu kaslar adet kanaması esnasında rahim içinde biriken kanı, doğum esnasında ise bebek ve plasentayı rahim dışına atmak için kasılarak görev yaparlar. Bu kas yapısı, gebelik gerçekleştiğinde göğüs kafesi altına kadar büyüyebilecek özelliktedir.

Gebe olmayan bir kadının rahminin büyüklüğü kişinin yaşı ve geçirmiş olduğu gebelik sayısına göre değişkenlik gösterir. Ortalama ağırlığı 50-80 gram arasındadır. 9. ayını doldurmuş bir gebede ise ağırlığı yaklaşık 20 kat artarak 1 kiloya kadar çıkar. Doğumdan yaklaşık 6 hafta sonra ise eski konumuna döner. Vücudumuzda başka hiçbir organımız bu kadar büyüyüp, sonra da kendiliğinden küçülme yeteneğine sahip değildir.

Tüpler rahimin her iki tarafında kısmen serbestçe uzanan yapılardır. Serbest uçları yumurtalıklara yakındır. Kanal şeklindedirler ve döllenmiş yumurtanın rahime ilerlemesi için bir geçit görevi görürler.
Bir kız bebek doğduğunda yumurtalıklarında yaklaşık olarak 2 milyon yumurta hücresi bulunmaktadır. Bu yumurta hücreleri her geçen gün azalır ve ergenliğe ulaştığında bu sayı 400 bin'e iner. Daha sonra her adet periyodunda bu yumurta hücrelerinden bir tanesi gelişecek şekilde atılmaya hazır hale getirilir. Bir kadın hayatı boyunca ortalama 400-500 kez yumurtlar. Diğer yumurtalar kullanılmadan atrofiye olur (küçülüp yok olur). Yumurtalığın, yumurta üretmenin yanı sıra bir diğer görevi de kadının ihtiyacı olan kadınlık hormonlarını üretmektedir. Hormonlar bir kadının tüm üreme döngüsünü kontrol ederler. Sözkonusu hormonlar aynı zamanda yumurtalıklarda üretilen östrojen seviyesini ve aylık endometriyum büyümesini etkiler. Yumurtalıklarda üretilen östrojen, ovülasyon esnasında yumurtanın bırakılmasını düzenlerken aynı zamanda uterus ve vajinayı ve nihayetinde miyomların büyümesine neden olur. Menopoz, yumurtalık fonksiyonlarının geriye dönüşü olmayacak şekilde tükenmesi olayıdır.

Yumurtalıklar ve beyin tarafından salgılanan hormonların sahip olduğu hassas dengeden dolayı, yumurtalıkların ve uterusun bir kadının aylık periyodun devamlılığı açısından ne kadar önemli bir rol oynadığının anlaşılması gereklidir. Aynı zamanda miyom semptomlarının tedavisi için uterus ve yumurtalıkların birden alınması durumunda ne olacağının anlaşılması da o derece önemlidir. Semptomatik miyoma sahip bir kadının komple histerektomi tedavisine maruz kalması durumunda, sözkonusu hassas denge bozulabilir ve bu denge bozukluğu sıcak basması, depresyon, ruh halinde sürekli değişiklik ve osteoporoz (kemik erimesi) gibi başka semptomlara yol açabilir. Bazı hastalarda yumurtalıklar alınmamasına rağmen, uterusun alınmasına bağlı idrar inkontinansı (idrar tutamama), cinsel fonksiyon bozukluğu ve adezyon gibi yan etkiler görünebilir.