Miyom Nedir? Tedavi? UFE Nasıl Yarar Sağlar?  
Ana Sayfa Bize Ulaşın
 
Sağlıklı Uterus
Miyom Nedir?
Miyom Çeşitleri Nelerdir?
Miyom Semptomları
Risk Faktörleri ve Nedenleri Nelerdir?
Tanı Yöntemleri Nelerdir?
 
 

MİYOM / Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Jinekolojik Muayene

Küçük subserozal miyomlar dışındaki miyomların tanısında en iyi yöntem jinekolojik muayenedir.

Görüntüleme Yöntemleri

  • Ultrasonografi: Ağrısız ve acısız olan bu yöntem karın üstünden ya da vajina içine sokulan bir aparat (cihaz) yardımıyla, eko denilen ses dalgalarını kullanarak çalışan bir tanı aracıdır. Miyom nodülü miyometriumdan farklı eko veren bir lezyon olarak kolayca tanınır. Vajinal yolla yapılan ultrason incelemesi daha detaylı bilgiler verebilmektedir. Yapılan incelemeler sonucunda miyomlar görüntülenir, yerleri ve büyüklükleri tespit edilir. Ancak miyomlar 1 cm'den küçük veya çok büyük ise ultrasonla inceleme sağlıklı sonuç vermeyebilir.
  • Bilgisayarlı Tomografi (BT) & Magnetik Rezonans (MR): BT ile rahmin üç boyutlu görüntüsü elde edilebilir, MR ile de miyomun büyüklüğü ve yeri belirlenir. Yüksek maliyetleri nedeniyle nadiren kullanılırlar.
  • Histerosalpingografi(HSG-Rahim Filmi): Röntgen ışınlarını geçirmeyen bir ilacın rahim içine verilmesi sırasında çekilen röntgen incelemesidir. Rahim ve tüplerdeki anormalliklerin tanısına imkan veren bu yöntem ile miyomların da tanısı konur.

Özel İncelemeler

  • Histeroskopi: Submukozal miyomların tanı ve tedavisinde kullanılan bu incelemede histeroskop denen teleskopik cihaz ile vajina ve rahim boynu aşılarak rahim içine doğru sokularak değerlendirme yapılır. Lokal anestezi altında uygulanabilen bu yöntem ile aynzamanda miyomlar çıkartılabilir.
  • Laparoskopi: Miyomların ayırıcı tanısı için kullanılabilir. Laparoskop adı verilen cihazla karından yapılan ufak bir kesiyle teleskopik denilen cihaz ile girilerek pekvik yapıların incelenmesi esasına dayanır. Genel anestezi altında yapılan işlem esnasında histeroskopide uygulanabilir.
  • SİS (Salin İnfüzyon Sonografi): Uterin kavite içine sıvı enjekte edilerek şişme sağlanması prensibine dayalı, submukozal miyomların tanısında kullanılabilen bir metoddur. Salin, uterin kavitenin gösterilmesi açısından mükemmel bir ajandır.
  • Dilatasyon küretaj(D&C): “Dilatasyon” rahim ağzının genişletilmesi anlamında kullanılır. Rahim ağzının genişletilmesi rahim içerisine küretajı yapmak için gerekli aletleri (küret veya aspiratör) sokabilmek için gereklidir. Özellikle kanayan miyomlarda diğer patolojileri ekarte etmek veya submukozal miyomların ayırıcı tanısı için yapılır.