Miyom Nedir? Tedavi? UFE Nasıl Yarar Sağlar?  
Ana Sayfa Bize Ulaşın
 
UFE Nedir?
UFE Hangi Durumlarda Uygulanabilir?
UFE Prosedürü
Prosedür Öncesi
Prosedür Nasıl Uygulanır?
Prosedür Sonrası
UFE'nin Yararları ve Riskleri
UFE ve Doğurganlık
 
 

MİYOM TEDAVİSİNDE UFE / Prosedür Sonrası

UFE hakkında yanlış anlaşılan hususlardan biri, hemen hemen her embolzasyon prosedüründen sonra ortaya çıkan ve postprosedür ağrı, ateş, maliniz ve leukkocytosis de içeren postembolizasyon sendromudur. Post-embolizasyon sendromu, embolizasyondan sonraki bir kaç saat veya gün içerisinde meydana gelebilir. Bu durum, prosedür ile ilgili bir komplikasyon değil ancak olması beklenen bir sonuçtur.

HOPEFUL (Hysterectomy or Percutaneous Embolization for Uterine Leiomyomata – Miyom tedavisinde Histerektomi veya UFE) çalışması, post prosedür sendromunu bir komplikasyon olarak değil ancak genel bir yan etki olarak değerlendirilmektedir.

Karaciğer veya böbrek tümörü embolizasyonu geçiren hastalarda da benzer semptomlar yaşanmaktadırlar. Bu nedenle girişimsel radyoloji uzmanları bu sendromu yakından tanımakta ve genellikle bir hafta içerisinde kendiliğinden geçen bir durum olduğu bilinmektedir.

Hastalar sempotamatik tedaviye ihtiyaç duyabilirler ve bu durumda ağrı kontrolü en önemli konu olarakkarşımıza çıkmaktadır. Dolayısı ile sadece hastaların değil, enfeksiyonların yanlış teşhis edilmemesive gereksiz müdahalelerin yapılmaması amacıyla jinekologların ve diğer doktorlarında eğitilmesi önem taşımaktadır.

İşlem sonrasında pek çok kadın, karın ağrısı hissetmekte veya karın bölgesinde kramplar (menstürel krampların benzeri) yaşamaktadır. En şiddetli kramplar prosedür sonrası ilk 24 saatte yaşanmakta Olup birkaç gün içinde bu durum düzelmektedir. Hastalar bu ağrıyı azaltmak için doktor tarafından belirlenen ağrı kesicileri kullanmaktadırlar. Zaman zaman hastalarda görünen ateşe karşı da ilaçtedavisi uygulanır. Bazı hastaların ilaç kullanımına bağlı bulantı yaşadıkları görünür. Bu durumda verilen ilaçlar değiştirilir. Rehabilite bölümünde doktorunuzun uygun göreceği şekilde kalacağınız süre 4 ila 23 saat olacaktır.

Doktorunuz, durumunuzu değerlendirdikten ve hastaneden çıkmak için hazır olduğunuza karar verdikten sonra size yapmanız gerekn şeyleri söyleyecektir. Aynı zamanda doktorunuzun hangi durumlarda hangi ilaçları kullanmanız gerektiği, günlük işlerinize ne zaman dönebileceğinizi ve herhangi bir şey sormak için nereyi aramanız gerektiğini de belirtecektir. İşlemden sonra bir kaç gün menstürel kramplara benzer kramplar yaşamanız normaldir. Kadınların pek çoğu işlemden sonra hafif işler yapmaya başlayaiblir ve ortalama 10 gün sonra tamamen normal hayatlarına dönebilirler.

İşlemden sonraki ilk adet dönemindeki kanama çok daha az olmaktadır. Sonrasında kademeli olarak artarak yeni seviyesine ulaşan adet kanaması prosedür öncesiyle karşılaştırıldığında fazlasıyla düzeldiği görülmektedir.