Miyom Nedir? Tedavi? UFE Nasıl Yarar Sağlar?  
Ana Sayfa Bize Ulaşın
 
UFE Nedir?
UFE Hangi Durumlarda Uygulanabilir?
UFE Prosedürü
Prosedür Öncesi
Prosedür Nasıl Uygulanır?
Prosedür Sonrası
UFE'nin Yararları ve Riskleri
UFE ve Doğurganlık
 
 

MİYOM TEDAVİSİNDE UFE / UFE Hangi Durumlarda Uygulanabilir?

Aşağıdaki kategorilerden herhangi birine giriyorsanız uterin fibroid embolizasyonu (UFE) yaptırabilirsiniz:

  • Miyom semptomları yaşayan kadınlar
  • Rahimlerinin alınmasını istemeyen ve histerektomiye alternatif yöntemler arayan kadınlar
  • Cerrahi müdahele istemeyen kadınlar
  • Cerrahi müdahale için şartları uygun olmayan kadınlar. Örneğin: obezler, kanama problemi olanlar, anemiler, anestezi alamayan
  • Hamile olamyan kafınlar, ancak ilerde hamile kalmayı düşünen kadınlar

Yukarıdaki kriterler çerçevesinde uterin fibroid embolizasyonu yapılabilecek bir kişi olduğunuzu belirlemeniz durumunda, jinekoloğunuz ile görüşerek miyomunuzun en iyi hangi yöntemle tedavi edilebileceği konusunda bilgi sahibi olunuz.

Kadın doğum uzmanınız üreme fonksiyonlarınız ve jinokojik sağlığınız ile ilgili en önde gelen kişi olup, Uterin fibroid embolizasyonu öncesinde gerekli olan ön testleri yapar, testsonuçlarını Girişimsel Radyoloji uzmanı ile paylaşarak semptomatik miyomlarınızın en iyi nasıl ve hangi metodla tedavi edileceğine karar verir.

Girişimsel Radyoloji uzmanınız ile yapacağınız görüşmede, tedaviniz ile ilgili hususları kadın doğum uzmanınız ile nasıl koordine edeceğini öğrenebilirsiniz. Girişimsel Radyoloji uzmanı, uterin fibroid embolizasyonu ile semptomatik miyomun nasıl tedavi edileceğine dair size klinik bilgiler verebilecek uzman kişi olup işlem sonrasında da sorularınız veya yaşayabileceğiniz problemler ile ilgili danışabileceğiniz doktorunuzdur. Girişimsel Radyoloji uzmanınız, kadın doğum uzmanınıza tedavinizle ilgili bilgi de verecektir. Jinekolog veya tedavide yer alan diğer doktorlar, ancak hastanın herhangi bir cerrahi müdahaleye veya prosedürün dışında bir şeye ihtiyacı olduğu zaman konuya dahil olurlar.

Prosedürün gerçekleştirilmesinden sadece bir kaç hafta sonra değil aylar sonra bile olsa UFE ile yakından uzaktan ilgisi olduğunu düşündüğü her hangi bir sorusu olduğunda öncelikle girişimsel radyoloji uzmanınızı aramanız önerilir. Ayrıca girişimsel radyoloji uzmanı hasta ve hastanın jinekoloğu ve/veya diğer doktorları ile iletişim içinde olmalıdır. Bu sorumluluk aynı zamanda hasta ile ilk görüşme, hasta eğitimi, beklenti yönetimi ve prosedür sonrası bakımı içerir.