Miyom Nedir? Tedavi? UFE Nasıl Yarar Sağlar?  
Ana Sayfa Bize Ulaşın
 
UFE Nedir?
UFE Hangi Durumlarda Uygulanabilir?
UFE Prosedürü
Prosedür Öncesi
Prosedür Nasıl Uygulanır?
Prosedür Sonrası
UFE'nin Yararları ve Riskleri
UFE ve Doğurganlık
 
 

MİYOM TEDAVİSİNDE UFE / UFE Prosedürü

Bu işlem miminal invaziv bir poliklinik tedavisi olup tüm miyomları iyileştirebilir. Bu miyom tedavisi genelde bir saatten az bir zamanda tamamlanır. Ancak tedavi öncesi bazı testlerin yapılması ve bazı hastaların hastanede 23 saate kadar kalması gerekebilir. Klinik verilere göre Microsphere uygulanarak uterin fibroid embolizasyon geçiren hastalar, çok kısa bir zaman zarfında işlerine ve günlük hayatlarınageri dönebilmektedirler.

Uterine fibroid embolizasyonu kasık bölgesine küçük bir kesik atılması ile başlar. Bu kesik, girişimsel radyoloji uzmanının kasığın üst kısmındaki femoral artere girmesini sağlar. Doktor, floroskop denilen X – ışını ekipmanını kullanarak femoral arterden uterin artere bir kateter (küçük bir tüp) sokar ve kateteri miyomun bulunduğu yere doğru ilerletir. Miyomun olduğu yere ulaşıldığında Embosphere® Microsphere (küçük küreler) kateterden miyomu besleyen damara enjekte edilir.

Microsphereler, miyomun çevresindeki damarları bloke eder ve büyümeleri için gerekli oksijen akışını engeller. Oksijensiz kalan miyomlar küçülmeye başlarlar. “Microsphere”ler miyomların bulunduğu bölgedeki kan damarlarının içinde devamlı olarak kalırlar. Daha sonra kateter, kasıktaki aynı kesik kullanılarak miyomun diğer tarafına doğru hareket ettirilir. Doktor, her iki taraftadki uterin arterden miyomların embolizasyonunu tamamladıktan sonra kateteri yavaşça geri çeker ve parmağını kasıktaki kesiğin üzerine bastırır. Herhangi bir kanama olmaması için bir kaç dakika baskıdan sonra doktor gerekli görürse kesiği vasküler kapatma aparatı kullanarak kapatabilir.