Miyom Nedir? Tedavi? UFE Nasıl Yarar Sağlar?  
Ana Sayfa Bize Ulaşın
 
UFE Nedir?
UFE Hangi Durumlarda Uygulanabilir?
UFE Prosedürü
Prosedür Öncesi
Prosedür Nasıl Uygulanır?
Prosedür Sonrası
UFE'nin Yararları ve Riskleri
UFE ve Doğurganlık
 
 

MİYOM TEDAVİSİNDE UFE / UFE'nin Yararları ve Riskleri

Yararları Nelerdir?

Lokal anestezi altında yapılan UFE uterin fibroidlerinin çıkarılmasının açık ameliyatına ve tüm uterus’un çıkarılmasına göre daha az invaziv’dir.

Cerrahi kesiğe ihtiyaç duyulmamaktadır. Ciltte sadece küçük bir delik açılır ve kapatmak için dikiş atılamsına gerek olmaz.

Hastalar her zamanki günlük aktivitelerini sürdürmeye histerektomiye göre çok daha erken başlarlar.

UFE sırasında kan kaybı minimum olup iyileşme süresi histerektomiye göre çok daha kısadır. Genel anestezi gerektirmemektedir.

Fibroidleri UFE ile tedavi edilmiş kadınların yaklaşık %90’ının fibroide bağlı semptomlarının belirgin ölçüde veya tamamen iyileştiği takip edilen çalışmalarla gösterilmiştir. Ağır kanaamlaı ve kütleye bağlı pelvik ağrı veya baskı semptomları yaşayan kadınlar için doğrulanmıştır. Ortalama olarak fibroidler orjinal hacimlerini yarısı kadar küçülmektedir bu da çaplarında %20’lik bir azalmayı ifade etmektedir.

UFE’den sonra tedavi edilen fibroidlerin tekrar büyümesi veya yeni fibroidlerin oluşmasının çok nadir olduğu birkaç yıldan fazla takip edilen çalışmalarla gösterilmiştir. Bunun sebebi ise uterusta bulunan fibroidlerin görüntülenme çalışmalarında görmek için çok küçük olan başlangıç safha kütlelerinin bile prosedür sırasında tedavi edilmesidir.

Riskleri Nelerdir?

Kateterlerin kan slayı günümüzde prosedürden sonraki 6 ayda doğum kontrol hapının kullanımı ve doğum sancısı çekmek yerine sezeryan ile doğum yapılması önerilmektedir.