Miyom Nedir? Tedavi? UFE Nasıl Yarar Sağlar?  
Ana Sayfa Bize Ulaşın
 
Gözlem
Medikal Tedavi
Cerrahi Tedavi
Odaklanmış Ultrason Cerrahisi
Uterin Fibroid Embolizasyonu (UFE)
 
 

TEDAVİ YÖNTEMLERİ / Medikal Tedavi

Medikal tedavide ilk amaç miyoma ait semptomların geçici olarak giderilmesidir. Miyomun küçültülmesi sonucu bası semptomları ortadan kalkacağı gibi, menstruasyonun önlenmesi ile de hastanı kan kaybı minimale indirgenir. Medikal tedavi ayrıca cerrahiye yardımcı olarak miyom kitlesinin küçültülmesi ve teknik olarak çıkarılmasında kolaylık sağlar.

GnRH Analogları: Özel durumlarda kullanılan, kısa sürede cevap alınan bir tedavi metodudur. Bu ilaçların 6 ay süre ile kullanılması miyom boyutlarında %50’ye yakın bir küçülmeye neden olabilmektedir. Fakat kesildikten 6 ay sonra miyom eski boyutlarına ulaşır. Bu nedenle diğer tedavilere ek bir tedavi şekli olarak kullanılır. En çok miyomların cerrahi olarak alınmasından önce boyutlarının küçültülerek ameliyatın kolaylaştırılması ve kan kaybının azaltılması için kullanılmaktadır.

Androjenler: Yumurtalık ve böbrek üstü bezlerde normalde de üretilen androjenler (erkeklik hormonları) ilaç olarak verildiklerinde miyomların neden olduğu bazı rahatsızlıkları engelleyebilirler. Danazol isimli sentetik bir androjen miyomların ve rahmin küçülmesine neden olurken adet kanamaları kesilir. Fakat bu ilaç kilo artışı, depresyon, akne, baş ağrısı, seste kalınlaşma ve tüylenme gibi yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle günümüzde tercihedilmemektedir.

Progestinler: Geçmiçte önerilen ve kullanılan bir alternatif olamsına rağmen yapılan çalışmalarda miyomun büyüklüğüne dair verdiği karışık sonuçlar nedeniyle günümüzde pek kullanılmamaktadır.