Miyom Nedir? Tedavi? UFE Nasıl Yarar Sağlar?  
Ana Sayfa Bize Ulaşın
 
Gözlem
Medikal Tedavi
Cerrahi Tedavi
Odaklanmış Ultrason Cerrahisi
Uterin Fibroid Embolizasyonu (UFE)
 
 

TEDAVİ YÖNTEMLERİ / Uferin Fibroid Embolizasyonu (UFE)

Uterin Arter Embolizasyonu: Rahme (uterus) kan götüren atar damarların özel tekniklerle tıkanması işlemidir. Uterin fibroid embolizasyonu ile miyomlara giden kan azalır ve bu sayede miyomlar küçülür. Ameliyat lokal anestezi ile damarda ngirilerek yapılır, karın açılmaz.

Bir hastanın UFE için uygun bir aday olup olmadığının belirlenmesinde en önemli hususlar miyomların boyutu ve lokasyonlarıdır. Histerektomi en kolay gerçekleştirilip, problemi tamamen ortadan kaldırsa da UFE’nin histerektomiye göre önemli bir avantajı bulunmaktadır. Çünkü pek çok kadın için hamile kalınabilirlik önemli bir durumdur.

Bir çok sayıda çalışmanın sonucu, hamile kalmak açısından cerrahi olarak miyomun alındığı miyomektominin UFE’den daha iyi olduğunu göstermektedir. Ancak belirli sayıda ve boyutta ve belirli lokasyonlarda miyomu bulunan kadınlarda UFE’nin daha olumlu sonuçlar verdiğine dair kesin de kanıtlar bulunmaktadır.

Uterusa dağılmış çok sayıda miyomu olan kadınlarla ilgili vakalarda miyomektomi, tüm fibroidlerin temizlenememesi veya cerrahi müdahalenin teknik olarak çok zor olması veya artan bir risk içermesi açısından uygun bir seçenek olamadığı koşulda veya bir yada birden fazla sayıda miyomektomi gibi pelvik ameliyatı geçiren hastaların doğurganlıklarını korumak istemeleri durumunda UFE değerlendirilmelidir.